slm.jpg
Warren Buffet - obrázek

Warren Buffet - obrázek

Pan Investor

  Zajímáte-li se o peníze a svět investování, nebude pro vás jméno tohoto chlapíka neznámým pojmem. Warren Buffett je jedním z dlouhodobě nejúspěšnějších investorů na současném akciovém trhu. Jeho jméno se stalo pojmem ve světě investic, a pro mnoho lidí je investičním géniem a živoucí legendou.
Vybudoval obrovské obchodní impérium, díky čemuž se již několik let za sebou řadí na druhé místo nejbohatších lidí světa, s čistým jměním v hodnotě 44 mld. amerických dolarů.
I přes své bohatství zůstává nenápadným člověkem, který se neobklopuje luxusem a nedává najevo své bohatství. Potkat ho někde, řekli byste, že je to obyčejný americký důchodce. Nosí prosté obleky, pije Cherry Coke, nejčastěji se stravuje v rychlém občerstvení Dairy Queen a jezdí v několik let starém Lincolnu.

Narodil se 30. srpna 1930 v Omaze (stát Nebraska) jako prostřední dítě Howarda a Leily Buffettových. Jeho otec pocházel z hokynářské rodiny a časem se vypracoval na burzovního makléře a kongresmana.
Už jako dítě byl Warren velmi ambiciózní a podnikavý. V šesti letech prodával nealkoholické nápoje a ztracené golfové míčky. V jedenácti začal se sestrou investovat na burze a ve dvanácti s kamarádem sázeli na koně a prodávali tipy.
Po přestěhování do Washingtonu roznášel noviny a časopisy a jako školák si vydělával 175 USD měsíčně, což byl pro mnohé dospělé celý měsíční plat. Ve čtrnácti letech investoval 1200 USD do nákupu 16 hektarů zemědělské půdy v Nebrasce, kterou poté pronajal farmáři. Pod názvem Wilson Coin Operated Machine Company podnikal s kamarádem v oblasti herních automatů.
V sedmnácti letech začal studovat University of Pennsylvania ve Whartonu a po dvou letech přestoupil na University of Nebraska v Lincolnu, kde získal titlul bakaláře ekonomie.
Poté, co nebyl kvůli věku přijat na Harward Business School, nastoupil v devatenácti letech na Columbia Business School, kde jej učil uznávaný mentor Benjamin Graham, průkopník analýzy cenných papírů. Zde se začala formovat Buffettova budoucí investiční strategie. Po dokončení studia pracoval několik let v otcově investiční bankovní společnosti a ve firmě Benjamina Grahama.
V roce 1956 založil svou investiční společnost Buffett Partnership, která až do ukončení činnosti v roce 1969 dosahovala nadprůměrných výsledků. Chytře investoval do mnohými odepisované společnosti American Express, jejíž akcie během pár let získaly více jak pětinásobně na své hodnotě. Začal investovat do upadající textilky Berkshire Hathaway, kterou v roce 1965 ovládl a vytvořil z ní své budoucí investiční impéruim. Jeho součástí jsou dnes především pojišťovny automobilů Geico, klenotnictví Borsheim, výrobce oblečení Fruit Of The Loom, výrobce laků a barev Benjamin Moor, pojišťovna General Cologne Re, řetězec rychlého občerstvení International Dairy Queen a výrobce cukrovinek See's Candies. Získal podíly v telekomunikační firmě Level 3 a ve firmách poskytujících veřejně prospěšné služby Williams Companies a Dynegy. Nemalý vliv má také v přepravě zemního plynu v USA.
Tajemstvím jeho úspěchu je stabilita a stálost. Je zastáncem dlouhodobých (celoživotních) investic převážně do konzervativních společností tzv. staré ekonomiky. Spolu se spolupracovníkem Charliem Mungerem vyhledávají podhodnocené firmy, do kterých by mohli investovat. Jak sami říkají: "Naším cílem je najít vynikající podnik za rozumnou cenu, nikoli průměrný podnik za babku. Nepřemýšlíme o trhu. Sledujeme jednotlivé firmy.".
Tato investiční filozofie vychází z jeho životního stylu a zásad. Nemá rád změny a lpí na svých zvycích. Nežije luxusním milionářským životem a opovrhuje společnostmi, které si potrpí na zbytečné okázalosti a utrácí peníze za výstřednosti a přepych.
Podle Jacka Welshe (bývalého ředitele General Electric) je Buffett mistrem v hodnocení lidí a dokáže na první pohled odhadnout talent člověka, což je klíčovou dovedností při řízení jakékoliv firmy.
Je šetrný na peníze, a i když jich zatím mnoho na charitativní účely nevydává, má s nimi velké plány. Založil vlastní dobročinnou organizaci Buffett Foundation, která po jeho a manželčině smrti získá celé jmění a stane se tak nejbohatší dobročinnou nadací na světě.

 

 

 

 

 

 


26.11.2010 15:39:26
tyger
"Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout!"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one