slm.jpg
Samuel Walton - obrázek

Samuel Walton - obrázek

            Dustin Hofmann alias Rainman ve stejnojmenném filmu si musel kupovat spodky ve Wal-martu. Tento velký obchodní řetězec se dostal nejen do filmu, ale i do každého většího amerického města. Jeho zakladatel Sam Walton je klasickým příkladem tzv. amerického snu, příkladem mladíka, který z ničeho vybudoval ohromné impérium, získal bohatství a postavení.

Sam Walton se narodil v roce 1918 v městě Kingfisher ve státě Oklahoma, kde jeho otec vlastnil menší farmu. Kvůli malým výnosům z farmaření se ale rozhodl vrátit se ke svému původnímu zaměstnání poskytovatele hypoték a rodina se přestěhovala do většího města.

Waltonova pracovitost a houževnatost se projevila už v jeho dětství, kdy se snažil všemožně pomoct své rodině během světové hospodářské krize, která vypukla na konci 20. let. Dělal všechno možné od dojení krav až po roznášení novin. Po střední škole se vydal na univerzitu, kde studoval ekonomii. Během války na rukoval do armády.

Po odchodu z armády v roce 1945 se Sam Walton rozhodl založit si vlastní obchod, což se mu pomohlo s finanční pomocí jeho tchána L.S. Robsona. Rozhodl se využít licence obchodů Ben Franklin - obchodů se smíšeným zbožím za nízké ceny. Již v tomto prvním obchodě zaváděl zásady, které později pomohly k jeho velkému vzestupu. Dbal na neustálé doplňování regálů zbožím, otevírací doba byla v jeho obchodě delší než v ostatních a to zejména během svátků. Zavedl také diskontní prodej, který mu dále umožňoval snižovat cenu zboží. Postupem dalších let zařizoval další a další pobočky a v roce 1962 už vlastnil síť 16 obchodů. V tomtéž roce založil i první Wal-Mart, kde uplatňoval dosud získané poznatky z obchodování. Jeho hlavní filozofií bylo udržet nízké ceny a reagovat na potřeby místních obyvatel. Velký důraz byl kladen i na výběr vhodného místa pro otevření nového obchodu. Přinesl nízké ceny i do malých měst. Pzději zavedl i čárové kódy a čtečku pro rychlejší odbavování zákazníků. Během několika let vybudoval obrovké impérium, největší maloobchodní řetězec na světě. Řetězec záhy expandoval i do zahraničí - do Latinské Ameriky, do Asie i do Evropy.

          Za svou průkopnickou práci ve způsobu obchodování získal Sam Walton v roce 1992 medaili Svobody od prezidenta George Bushe, sr. V roce 1998 ho časopis Time označil za jednoho z nejvlivnějších můžu 20. století. Časopis Forbes ho označil za nejbohatšího muže Spojených států v letech 1985-88. Předstižen byl až v roce 1989, kdy část jeho jmění dostaly jeho děti a manželka Helen. Dnes je označován za nejlepšího podnikatele všech dob.


"High expectations are the key to everything"

                                                                          Sam Walton

07.03.2011 13:28:00
tyger
"Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout!"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one