slm.jpg

Životopisy osobností

Andrew Carnegie - obrázek

Andrew Carnegie - obrázek

       Andrew Carnegie byl americký ocelový magnát a mecenáš skotského původu. Ač ho mnoho lidí považovalo za naivního blázna, on své sny dokázal proměnit ve skutečnost. Jeho asi nejznámější stavbou je slavná koncertní síň Carnegie-Hall na newyorském Manhattanu, kterou nechal ocelář vybudovat v roce 1891. Různých institucí a budov, které za svůj vznik vděčí Carnegiemu, jsou ale po světě stovky. V první polovině života nashromáždil majetek, jehož hodnota představovala dvě třetiny peněz, které byly ve Spojených státech v té době v oběhu.

Říká se, že se Carnegie uměl obklopit těmi správnými lidmi. V roce 1901 prodal své dílo, dnešní ocelárny US Steel, finančnímu konsorciu vedenému J. P. Morganem za 480 milionů dolarů. To byla do té doby největší obchodní transakce vůbec. Carnegie poté celé své jmění postupně věnoval dobročinným institucím. Peníze začal rozdávat, když mu bylo sedmatřicet. Prvním příspěvkem potěšil sportovní klub v rodné vesnici Dunfermline ve Skotsku, ze kterých později vznikly Carnegieho lázně.

Andrew Carnegie se chtěl stát spisovatelem , miloval literaturu, dokonce se chtěl vydat na spisovatelskou dráhu. Za svůj největší počin proto považoval vybudování necelých tří tisíc knihoven po celém světě. Založil i dva dodnes fungující technologické instituty. Na srdci mu ležel osud učitelů, pro které zřídil fond na zvýšení jejich platů. A nezapomněl ani na své zaměstnance, těm otevřel penzijní fondy, do kterých přispíval. 

Carnegie měl prý nejen mimořádnou schopnost předvídání, ale i vůli, energii a sebekázeň, aby předsevzetí naplnil. Pro jeho kariéru bylo typické, že ocelárny, kterým se věnoval během života méně a měně, mu přitom přinášely stále víc peněz. Život byznysmena, byť úspěšného, ho ale neuspokojoval. V pětatřiceti letech přesídlil do New Yorku a stále více času věnoval sebevzdělávání a literatuře. Toužil být součástí newyorských privilegovaných literárních kruhů. Andrew Carnegie zemřel ve svých třiaosmdesáti letech 11. srpna 1919 na zápal plic.

Larry Ellison - obrázek

Larry Ellison - obrázek

       Jen málo lidí se může chlubit tím, že v jednu chvíli byli nejbohatšími na celé planetě. Šéf Oraclu Larry Ellison může. V roce 2000 nakrátko získal postavení lídra v žebříčku světových boháčů, ale to mu pak opět uzmul jeho věčný rival Bill Gates se svým Microsoftem. Dnes už je „pouhou“ světovou šestkou.

Larry se narodil 17. srpna 1944 v New Yorku svobodné matce Florence Spellmanové. Ta však dala dítě na vychování svým příbuzným, Louisovi a Lillian Ellisonovým. Ti se stali adoptivními rodiči malého Larryho, o čemž se dozvěděl až ve svých dvanácti letech.

Na střední škole nepatřil Larry k nijak vynikajícím studentům. Na vysoké škole toho pak mnoho neodstudoval. Poprvé skončil po druhém roce po smrti tety Lillian, podruhé nevydržel ani semestr. Odjel do Kalifornie, aby začal pracovat jako programátor pro tamní softwarové společnosti. Mimo jinými pracoval i na databázi CIA, která měla jméno „Oracle“.

Po šesti letech strávených programováním se rozhodl osamostatnit a založit vlastní firmu. Dal jí jméno Software Development Laboratories a měla se zabývat vytvářením elektronických databází. O pár let později ji pak přejmenoval na Oracle.

Oracle prošel rychlým rozvojem a již v roce 1990 zaměstnával čtyři tisíce lidí a vybudoval výstavní sídlo v Silicon Valley. Firma vyráběla obrovské množství softwaru, se kterým se lidé mohli setkat i v dennodenním životě – například software pro kreditní karty či na bookování hotelů. Ten stejný rok však také nebyla daleko od bankrotu, když si ukrojila příliš velký krajíc při přijímání zakázek. Oracle se poprvé za svou existenci dostal do červených čísel a hodnota firmy na burze prudce poklesla.

Bylo však ukázkou Larryho manažerského umění, že již rok poté byl Oracle opět v plusu a zisky začaly narůstat. Na počátku devadesátých let bojovala společnost o své místo na slunci se Sybase, která byla technologicky před Oraclem, ale naštěstí pro něj příliš rychle expandovala a tento rozmach nezvládla.

Pak následoval Infomix Software. Válka mezi Larrym a šéfem Infomixu Philem Whitem trvala tři roky, Oracle ale opět zvítězil. V současnosti jsou hlavními soupeři firmy Microsoft se svým SQL Serverem a IBM s DB2. Právě IBM má při tom nejlepší pozici na trhu. Ke splnění Larryho citátu „IBM je minulost, Microsoft současnost a Oracle budoucnost“ tak stále schází poměrně hodně.

Oracle ale v posledních několika letech významně expanduje, jen za tři poslední akvizice utratil 19 miliard dolarů, z toho za PeopleSoft 11 milard. Oracle v současnosti zaměstnává 18 tisíc lidí a kombinací svých aktivit pokrývá kromě databází například i účetnictví.

V roce 2001 se zachoval jako správný vlastenec. Poté, co došlo k teroristickým útokům na New York a Washington, nabídl úřadům Spojených států, že jim zdarma vytvoří databázi pro účely vnitřní bezpečnosti. Charita je Larryho silnou stránkou, založil například Ellison Medical Foundation, kterou štědře dotuje.

Ellison je nadšeným jachtařem, údajně vlastní třetí největší jachtu na světě, která se jmenuje „Rising Sun“ (Stoupající slunce). Její délka je 138 metrů a údajně stála neskutečných 200 milionů dolarů. Vlastní též slušnou sbírku závodních automobilů, které vévodí Porsche Boxster či McLaren. Dříve měl i Ferrari, ale po přehlédnutí dopravní značky upozorňující na úsek se sníženou rychlostí z něj udělal jen hromádku šrotu. Svůj divoký přístup k životu sám komentuje: „Život je příliš krátký. Nehodlám strávit každou minutu z něj v Oraclu“.

Předchozí větu potvrzuje též jeho láska k létání. Chtěl si z Ruska přivézt Mig-29, to mu však úřady zakázaly. Pořídil si tak alespoň italskou stíhačku Marchetti. A vlastní i proudový letoun Gulfstream a dvoumotorovou Cessnu. Rád je sám pilotuje.

Samuel Walton - obrázek

Samuel Walton - obrázek

Bill Gates - obrázek

Bill Gates - obrázek

Nejbohatší muž planety.
John D. Rockefeller - obrázek

John D. Rockefeller - obrázek

Americký ropný magnát

Warren Buffet - obrázek

Warren Buffet - obrázek

Carlos Slim Helú - obrázek

Carlos Slim Helú - obrázek

Nejbohatší muž světa v roce 2010
"Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout!"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one